Tryb noc/dzień

7 marca 2014

Trudi Canavan - Szepty dzieci mgły i inne opowiadania

0
Trudi Canavan nie jest jedną z tych pisarek, które idę na ilość. Nie pisze ona niewiadomo ile słabych jakościowo powieści. Ona pisze niewiele, ale moim zdaniem arcydzieł. Ciężko też znaleźć jej opowiadania. Jak sama wspomina najczęściej jej pomysły rozrastają się do wielkich powieści. Dlatego tak bardzo ucieszyłem się, kiedy został wydany jej jedyny jak do tej pory zbiór opowiadań zatytułowany „Szepty dzieci mgły i inne opowiadania”. Ci, co czytają moje recenzje regularnie wiedzą, że jeszcze niedawno wypowiadałem się, co do powieści będących niby obrazem kunsztu pisarza. Myliłem się. Nie łatwo jest się do tego przyznać, ale byłem w błędzie. Czemu? Dowiecie się o tym jak przeczytacie całą recenzje.

„Szepty dzieci mgły i inne opowiadania” to zbiór niewielu, bo tylko pięciu opowiadań. Całość rozpoczynają tytułowe „Szepty dzieci mgły” opowiadające o czarodziejce albo wiedźmie w książce nazywanej sorą. Ucieka ona przed przeszłością. Przed tym, co wydarzyło się na dworze, którego miała strzec. Nieświadoma jest jednak tego, że to, co ona widziała, jako złe ludzie postrzegali w całkowicie inny sposób. Prawda może ukoić ból, który w sobie trzyma. Następne opowiadanie na pewno zainteresuje wszystkich wielbicieli „Trylogii Czarnego Maga” dzieje się, bowiem przed wydarzeniami opisanymi w książce. „Szalony uczeń” to historia jednego z uczniów gildii, który powiedział stop wiecznemu pobieraniu jego magii przez mistrza. Postanawia przeciwstawić się całej gildii zabierając swoją siostrę, która jednocześnie kocha go i obawia się jego porywczości. Ma nadzieje uspokoić go i przekonać do zmiany zdania. Są jednak wydarzenia, których nie da się cofnąć. Bohaterka „Markietanki” to dama lekkich obyczajów podróżująca za armią. Kapitan Reny, który dość często korzysta z jej usług nie wie, że dziewczyna skrywa mroczą tajemnicę. Wyjście jej na jaw całkowicie zmieni życie jego oraz oblicze całej wojny. Następne opowiadanie, czyli „Przestrzeń dla siebie” jest napisana w formie pamiętnika kobiety, która w swoim nowym domu odkryła pokój, w którego czas się nie ima. Ile będzie w stanie poświęcić dla spełnienia swoich marzeń? Ile wy byście poświęcili? Ostatnie, lecz równie dobre to „Biuro rzeczy znalezionych”. Czy zastanawialiście się, jakie konsekwencje może nieść ze sobą zabranie z tytułowego biura nie swojej rzeczy? Nawet starej i dawno pozostawionej? Główna bohaterka też się nie zastanawiała, lecz przekonała się o tym na własnej skórze.

Mogłoby się wydawać ze pięć opowiadań to nic wielkiego. Inni autorzy pisali ich o wiele więcej. Jednak autorka wykorzystała tu coś, czego inne autorzy nie używali w opowiadaniach. Na końcu każdego z nich znajduje się posłowie, w których pisze o swoich inspiracja, pytaniach, które zadawało sobie w czasie pisania poszczególnych opowiadań i tym, czego one ją nauczyły. Czas jednak odpowiedzieć, czemu zmieniłem zdanie, co do powieści. Niedawno uważałem, że to one ukazują kunszt pisarski myliłem się, ponieważ naprawdę trudne jest w krótkim opowiadaniu umieścić wszystko to, co w powieści. Trzeba zminimalizować, calą fabułę a jednocześnie nie zepsuć jej zbyt wielkim skróceniem. Trudi udało się to osiągnąć. Każde jej opowiadanie to istne mini arcydzieło z niesamowitą historią, ciekawymi, nietuzinkowymi bohaterami i wciągającą akcją. Autorka udowadnia, że inspiracje można znaleźć w naszym codziennym życiu. Nie macie pomysłu rozejrzyjcie się a na pewno będziecie mieli o czym opisywać.

Jak to ze zbiorami bywa zawsze żałuję, że tak szybko się kończą. Tym razem nie jest inaczej. Mam jednak nadzieję, że autorka jeszcze kiedyś pokaże nam magię opowiadań. Końcowa słowna ocena chyba nie jest potrzebna. Jak widzicie jestem zachwycony tą książką. Jeżeli tak jak i ja uwielbiacie twórczość autorki sięgnijcie po nią a nie pożałujecie. Moja ocena to 5/5 (ta ocena musi być).

Tytuł: Szepty Dzieci Mgły i inne opowiadania
Autor: Trudi Canavan
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Wydawca: Galeria Książki
Data wydania: 10 listopada 2010
Liczba stron: 202
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-62170-06-7
Cena: 29,90 zł
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz