Tryb noc/dzień

5 lipca 2013

Bernard Cornwell – Heretyk

2
Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Dlatego też znakomita „Trylogia Świętego Graala” też musiała się skończyć. Po „Hellequin: Jeźdźcach z piekieł” i „Wagabundze” czas na „Heretyka”, ostatniej część powieści napisanej przez znakomitego brytyjskiego pisarza Bercnarda Cornwella, którego twórczość doceniała nawet sama królowa Elżbieta II odznaczając go Orderem Imperium Brytyjskiego. Czas jednak powiedzieć coś o samej książce.

Cała historia dzieje się w czasie wojny stuletniej pomiędzy Anglią a Francją. Thomas z Hookton, angielski łucznik i nieślubny syn zhańbionego duchownego dowiaduje się, że jest jednym z ostatnich potomków oskarżonego o herezję rodu Vaxille. Co ciekawsze ród ten był w posiadaniu największej w historii chrześcijaństwa relikwii Świętego Graala, naczynia, z którego Jezus posilał się w czasie ostatniej wieczerzy, albo misy, do której zbierano krew z rany w boku Jezusa ukrzyżowanego. Musi wyruszyć w podróż by odnaleźć świętą relikwie. Na drodze będzie musiał sprostać wielu wrogom i przeciwnościom losu. Tak pokrótce można opisać dwa poprzednie tomy czas opowiedzieć, co się dzieje w trzecim i ostatnim.

Thomas wraz z dwójką towarzyszy wyrusza do Astarac z nadzieją, że dawna siedziba jego rodu będzie skrywała jakaś podpowiedź albo samego Graala. Po drodze poznaje Genevieve, dziewczę nieziemskiej urody oskarżone o herezję i skazane na stos. Młody łucznik zakochuje się w dziewczynie i daruje jej życie, co niestety niesie za sobą masę komplikacji. Sam zostaje uznany za heretyka i każdy wierzący ma na celu go zabić. Jakoś chłopak nie ma szczęścia do kobiet jedna go porzuciła dla bogatszego a pozostałe umierały (w tym przypadku one nie miały szczęścia). Wracając jednak do głównego wątku na drodze jak zawsze staje mu jego kuzyn Guy Vexill jednakże z powodu różnicy charakterów ze starcia może żywy wyjść tylko jeden z nich.

Mozę nie jest to zbyt długi opis, ale nie chciałbym zdradzać ważnych szczegółów książki żeby nie zniechęcić do pisania. Nie chce się też za bardzo powtarzać wychwalając tą książkę, ponieważ we wcześniejszych recenzjach pochwaliłem już wszystko, co mogłem. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż bohaterowie stworzeni przez pisarza są wyjątkowo ludzcy, mają swoje wady i zalety. Potrafią kochać, nienawidzić, mścić się czy też wybaczać. Za przykład można podać dwóch facetów, którzy na widok pięknej buzi niewiasty zapominają o swojej przyjaźni. Kolejnym plusem jest świetnie opisane tło historyczne, pomimo że tym razem więcej jest fikcji niż prawdy to i tak czyta się to z przyjemnością. Wszystko jest spójne i ciekawe a opisy walk dynamiczne, przez co możemy prawie usłyszeć świst przelatującej koło nas angielskiej strzały. Przyznam się, że dzięki tej części w końcu zrozumiałem, czemu Graal zawsze był przedstawiany, jako złoty kielich, pomimo że Jezus nie miał szans pić z takiego. Naczynie to tak naprawdę było tylko opakowaniem chroniącym cenna czarkę. Wydaje mi się jednak, że słowa uznania należą się nie tylko pisarzowi, ale i tłumaczom Agnieszce Zając oraz Mateuszowi Pyziakowi, ponieważ wiem, że ciężko jest przetłumaczyć coś by trzymało się kupy, a przetłumaczenie scen walki by nadal utrzymywały pełen wymiar akcji jest jeszcze trudniejsze.

Dzięki temu pisarzowi zawdzięczam moje pierwsze i wiem już, że nie ostatnie spotkanie z literaturą historyczną. Nie mogę się doczekać, kiedy w moje ręce trafią inne równie świetne, jak nie lepsze jego książki. Chciałbym zachęcić każdego do przeczytania „Trylogii świętego Graala”, ponieważ posiada ona wszystko, co dobra powieść powinna mieć, prosty język, ciekawych i bliskich naszemu sercu bohaterów, masę akcji, wątek nieszczęśliwej miłości oraz mityczną tajemnicę w tlę. Zapraszam i życzę miłej lektury. Moja ocena to 4-/5. Wiem ze spodziewaliście się innej, ale daje tyle, ponieważ dość długo mi się ją czytało.

Tytuł: Heretyk
Tytuł oryginalny: Heretic
Data wydania: 22 listopada 2011
Autor: Bernard Cornwell
Przekład: Mateusz Pyziak, Agnieszka Zając
Wydawca: Erica
Cykl: Trylogia świętego Graala
ISBN: 978-83-6232-942-7
Format: 520s. 140×205mm
Cena: 39,90

2 komentarze:

  1. Hm, hm hm trochę kręcę nosem, bo jakoś nie ciągnie mnie do powieści historycznych, ale może ze względu na dość wysoką ocenę i okładkę dodam ją do swoich czytelniczych priorytetów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie też nie ciągnęło ale Cornwell potrafi pisać. Naprawdę ci ją polecam.

    OdpowiedzUsuń