Tryb noc/dzień

11 marca 2024

Aneta Jadowska - Próby ognia i wody

0
Czytając książki nie mamy zbyt wielu okazji by spojrzeć na pewne historie z perspektywy kogoś więcej niż tylko głównego bohatera albo wszystkowidzącego narratora. Niewielu jest autorów, którzy w swoich dziełach na to pozwalają. Trochę się temu nie dziwię w końcu opowiadamy dokładnie tę samą historię i to po raz drugi, a czasem i trzeci. Może to być momentami nudne. Wiele jednak zależy od tego kto to robi. Aneta Jadowska już wiele razy udowodniła, że zasługuje na miano pisarza przez duże “P”. Tym razem nie jest inaczej. W książce “Próby ognia i wody” pokazuje swój kunszt zapraszając nas przy okazji na herbatkę do Nikity, chociaż tak patrząc na jej charakter na spotkanie z nią bardziej pasuje zimne piwo.

Mamy tu do czynienia z trzema opowiadaniami będącymi nierozerwanie połączonymi z bardzo dobrą “Aferą na tuzin rysiów” o których już pisałem u mnie na blogu. “Czym karmię swoje demony” opowiada historię sprzed Afery, wyjaśniając przy okazji jak główna bohaterka doprowadziła się do tak kiepskiego stanu, a trzeba przyznać miała niemałe kłopoty. Kolejna opowieść zatytułowana “Ręce pełne rysiów” pokazuje perypetie Anny i Rafała znanych z jednego z opowiadań autorki którzy mają za zadanie zaopiekować się grupą zmiennokształtnych rysiów by ich mamy oraz “kawaleria” w postaci Nikity mogły sprawić by rodziny znowu były razem. Wszystko kończy się “Haczykami w sercu” pozwalającymi nam domknąć pewien rozdział i inaczej spojrzeć na Brynjara i na to z czym musi się zmagać.

Co ja mogę powiedzieć. Całość jest spójna i nic dziwnego, że w Kronikach sąsiedzkich tom ten ma numer 1.5. W końcu nie jest to samodzielne dzieło z powodu zbyt dużego połączenia z poprzednią książką chociaż na upartego można przeczytać bez znajomości całości, ale po co. Zbyt wiele się traci moim zdaniem. Może w następnym wydaniu obie te książki staną się jednością. Co do samych opowiadań to jest różnie. Wolę czytać historię po kolei, a nie zaburzać sobie chronologię wydarzeń, zwłaszcza gdy ostatecznie znam zakończenie. Całość czytało się przyjemnie jednak, jeżeli miałbym stawiać je na podium to ich miejsca byłyby takie same jak kolejność w książce.

Dobrze, mało, kiedy kolejne tomy. Te stwierdzenia najbardziej nasuwają mi się po przeczytaniu całej książki. Nie spodziewałem się, że kiedyś polubię Nikitę. Stała się jednak ona z kolejnymi tomami bardziej ludzka. Zacząłem jej kibicować co nie było takie oczywiste na początku naszej wspólnej drogi, a obserwacja jej ewolucji z bezwzględnego zabójcy do sympatycznej, ale nadal groźnej sąsiadki sprawia mi wiele radości. Dlatego też oceniam tę książkę na 4+/5.

Tytuł: Próby ognia i wody
Cykl: Kroniki sąsiedzkie
Tom: 1,5
Autor: Aneta Jadowska
Wydawca: SQN
Data wydania: 18 maja 2022
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788382106503
Cena: 39,99 zł
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz