Tryb noc/dzień

28 grudnia 2023

Agata Przybyłek - Wypożyczalnia Świętych Mikołajów

0
Wiecie za co pokochaliśmy “Listy do M”, chodzi mi o te pierwsze, może i drugie. Wydaje mi się, że ich najmocniejszą stroną były historie zwykłych ludzi. Takich jakich spotykamy na co dzień. Dlatego też tak szybko serce zabiło mi do dzisiejszej książki. Jej opis wskazywał, że mamy tutaj do czynienia z podobnym schematem. Nawet tytuł to wskazuje. Pamiętacie, gdzie pracował Mel? Zapraszam do “Wypożyczalnia Świętych Mikołajów” spod pióra Agaty Przybyłek.

Samą fabułę ciężko opisać. Mamy tu bowiem pracoholika Grzegorza, który żałuje pewnych decyzji z czasów młodzieńczych. Magdę samotnie wychowującą syna i próbującą zrobić wszystko, żeby te święta były wyjątkowe. Mikołaja i to nie tego z długą brodą który po kilku nocnych przygodach musi pracować, żeby związać koniec z końcem. Nauczycielkę Justynę zastanawiającą jak dalej ułoży się jej życie. Dodatkowo parka spijająca sobie z dziubków, czyli Amanda i Tomek, ale czy na pewno wszystko jest takie słodkie? Oczywiście jeszcze kilka postaci, ale one łączą się bezpośrednio z tymi które wymieniłem.

No i co tu powiedzieć. Historia wielowątkowa powiedziałbym po części zazębiająca się. Każda z postaci wchodzi w interakcję z inną tworząc nawet spójną opowieść. Niestety nie jest to nic nowego. Same “przygody” bohaterów wydają mi się już znane. Gdzieś na pewno je już widziałem, ale czy to coś złego? I tak i nie. W dobrej oprawie nawet kopia może okazać się niemałą sensacją czego dowodem jest Netflixowy “Znachor”. W przypadku tej książki ciężko mi jednoznacznie to określić. Czytało mi się ja bardzo przyjemnie i jak na moje standardy poradziłem sobie z nią szybko, ale nie było tu żadnego zaskoczenia. Łatwo było się domyśleć w którym kierunku podąży fabuła, jak to się wszystko dalej potoczy. Trochę się na tym zawiodłem.

Spoglądając jednak całościowo i to przez pryzmat innych świątecznych dzieł mamy tutaj do czynienia z lekką historią, w którą najlepiej zagłębić się pod kocykiem z kubkiem goręcej herbaty. Nie wymaga ona od czytelnika główkowania dzięki czemu świetnie się sprawdzi jako przerywnik w przedświątecznym rozgardiaszu. Mało prawdopodobne żebym sięgnął za drugą część, chociaż nigdy nie mówię nigdy. Mnie jakoś specjalnie nie urzekła, ale wielbicielom “Listów do M” na pewno przypadnie do gustu. Zachęcam do lektury i samodzielnej oceny ja mogę dać 4-/5.

Tytuł: Wypożyczalnia Świętych Mikołajów
Autor: Agata Przybyłek
Wydawca: Czwarta strona
Data wydania: 26 października 2022
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788367461382
Cena: 44,99 zł
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz