Tryb noc/dzień

29 października 2022

TOP 10: Czarownice

0
Już za kilka dni Halloween, dlatego też pierwsze od bardzo dawna zestawienie na moim, blogu poświecę chyba najbardziej znanej profesji, jeżeli chodzi o filmy, seriale czy też literaturę fantastyczną, która od pokoleń przerażała miliony ludzi. Mowa tu o kobietach pałających się magią najczęściej zwanych czarownicami albo wiedźmami. Oczywiście ich wizerunek tak jak i w przypadku wampirów na wielkim i małym ekranie prezentował się naprawdę różnie to jednak kilka przedstawicielek owej kategorii wyróżniło się i to konkretnie. Oczywiście kolejność jest całkowicie losowa i żadna z pań nie jest ważniejsza czy też bardziej przerażająca.

1. Siostry Sanderson - Hokus pokus (1993) i Hokus pokus 2 (2022)
[Źródło: Filmweb]
Listę zaczynam od największej ścieżynki. W końcu druga odsłona ich „przygód” pojawiła się w tym roku. Czy trzeba komuś je przedstawiać? Wydaje mi się, że nie. Moje serce zdobyły już dawno swoją przebiegłością oraz sprytem.

2. Lamia, Empusa, Mormo - Gwiezdny pył (2007)
[Źródło: Filmweb]
Trzy czarownice z powieści Neila Gaimana pragną mocy i młodości jednocześnie udowadniając, jaką siłę daje rodzina. Nie są zbyt urocze zwłaszcza bez wspomagaczy, ale potrafią chwycić za serce. Dosłownie jak i w przenośni.

3. Sabrina Spellman - Sabrina nastoletnia
czarownica (1996 – 2003), Chilling Adventures
of Sabrina (2018 - 2020)
[Źródło: Filmweb] [Źródło: Filmweb]
Można powiedzieć, że na jej przygodach się wychowałem. Taka trochę czarownica z sąsiedztwa. Kilka lat temu jednak jej historia została napisana na nowo. Bardziej mroczna, krwista i dorosła. W obu wersjach po prostu ją uwielbiam.

4. Siostry Owens - Totalna magia (1998)
[Źródło: Filmweb]
Miłość to uczucie naprawdę magiczne. Co jednak, gdy użyjemy czarów by być szczęśliwym? To nie może dobrze się skończyć. Siostry Owens o tym się przekonały, ale dzięki swojej sile udało im się wyjść z kłopotów obronną ręką.

5. Piper, Phoebe i Prue Halliwell – Czarodziejki (1998 - 2006)
[Źródło: Filmweb]
Podobnie jak z Sabrina stały się one on symbolem mojej młodości. Mimo upływu, gdy po raz pierwszy pojawiły się na małym ekranie nadal wracam do ich przygód przyjemnością. Miały w sobie to coś, co sprawiało, że niejeden facet musiał się mieć na baczności.

6. Diabolina – Czarownica (2014), Czarownica 2 (2019)
[Źródło: Filmweb]
Takiego wizerunku chyba nikt się nie spodziewał. Zwłaszcza, że znaliśmy ją dobrze z dawnych Disnejowskich produkcji. Jest ona jednak znakomitym przykładem, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

7. Alexandra Medford, Jane Spofford, Sukie Ridgemont - Czarownice z Eastwick (1987)
[Źródło: Filmweb]
Kolejny dowód, że magia i miłość nie zawsze chodzą w parze. To tyle.

8. Panna Eva Ernst – Wiedźmy (1990)
[Źródło: Filmweb]
Chyba najmroczniejsza wizja z mojego dzieciństwa. Tak właśnie wyobrażałem sobie charakter i wygląd Baby Jagi z opowieści o Jasiu i Małgosi. Jak dobrze, że w dzisiejszych czasach są kremy odmładzające. Dzieci mogą czuć się bezpiecznie.

9. Magika De Czar - Kacze opowieści (1987 - 1990)
[Źródło: Ostatnia Tawerna]
Jedyna kreskówkowa, a raczej komiksowa wiedźma w mojej liście. Zawsze podziwiałem ją jej cierpliwość oraz wytrwałość w próbach zdobycia jednocentówki Sknerusa.

10. Hope Andrea Mikaelson – Wampiry: Dziedzictwo (2018 - 2022)
[Źródło: Filmweb]
Nie do końca czarownica, nie do końca wampir i nie do końca wilkołak. Posiadająca jednak przeogromną moc, ceniąca sobie przyjaźń i rodzinę.

Jak sami widzicie większość pochodzi ze starych filmów, ale to właśnie one miały swój specyficzny urok. Kiedyś naprawdę nieźle potrafiono przedstawiać czarownice czasem przerażały innego razu pragnęliśmy się z nimi zaprzyjaźnić. Zawsze jednak były pioruńsko inteligentne, niezwykle szczwane oraz niebezpieczne. Taki już ich urok a Wy, jakie jeszcze czarownice znacie?
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz