Tryb noc/dzień

23 października 2022

Jim Butcher - Śmiertelna groźba

1
Harry Dresden niema łatwego życia, ale co się dziwić jak zamiast spokojnej pracy za biurkiem wybrał sobie zawód maga i to jedynego w Chicago. Więc gdy tylko dzieje się w mięście coś niezwykłego musi się tym zająć właśnie on, bo któż by inny. James Bond miał licencję na zabijanie, on tymczasem ma pozwolenie na dogadywanie się z wampirami, pokonywanie szalonych wilkołaków czy też odsyłanie w zaświaty duchów zagrażających na przykład dzieciom. I to właśnie one stają się początkiem wszystkich problemów, z którymi będzie musiał się zmierzyć główny bohater trzeciego już tomu najbardziej znanej serii Jima Butchera zatytułowanego „Śmiertelna groźba”.

Musze przyznać, że ta część jak do tej pory jest najbardziej rozbudowana pod względem fabularny. Zaczynamy też dostrzegać jakiś większy plan, co do prowadzenia historii, która będzie się potem rozkręcać. Jest to odrębna historia, ale będzie ona miała swoje konsekwencje w następnych tomach. Jest to wada, bo nie zrozumiemy następnych przygód bez znajomości całości, ale zaczniemy zauważyć, jakie konsekwencje dla otoczenia będą miały czyny coraz lepiej nam znanej postaci, która nie jest samowystarczalna. Mimo posiadania ogromnej mocy Harry jest bardzo ograniczony przez swoje własne wewnętrzne rozterki jak i światopogląd. I to mi się najbardziej podoba. Niedoskonały. Tak samo w zachowaniu jak i w wyglądzie. W końcu czasami aż się dziwię, że nigdy policja nie zamknęła go za dość nietuzinkowy strój.

W porównaniu do poprzedniej części autor nie poświęca aż tyle uwagi sprawom detektywistycznym. Coś się dzieje, ale rozwiązywanie tej zagadki nie jest tak szczegółowe jak w poprzednich tomach. Więcej dostrzegamy tu elementów czy też praw obowiązujących w tym świecie czy też zażyłości międzygatunkowych, nie zrozumcie mnie źle tu chodzi głównie o wampiry.

Największy plus to nowa postać Michaela, człowieka, który dla Harry’ego jest istnym odbiciem lustrzanym. Tak samo pod względem charakteru jak i sposobu działania. Ci, którzy skojarzą jego imię z pewną postacią znana z mitologii zrozumieją, po której stronie barykady stoi.

Jednak to już koniec ze spoilerami. Chcecie wiedzieć, co będzie dalej to przeczytajcie sami. Ja ze swojej strony mogę polecić ten tom jak i cała serię, która na razie utrzymuje dość równy poziom z delikatnymi tylko zachwianiami. Dla mnie jednak to mocne 4-/5.

Tytuł: Śmiertelna groźba (Grave Peril)
Cykl: Akta Dresdena
Tom: 3
Autor: Jim Butcher
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: MAG
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 26 października 2012
Liczba stron: 472
Oprawa: miękka
Format: 125x195mm
ISBN-13: 978-83-7480-269-7
Cena: 35 zł

1 komentarz: