Tryb noc/dzień

21 lutego 2018

Peter Wohlleben - Sekretne życie drzew

0
Mam do Was pytanie. Kiedy ostatnio byliście w lesie? Ale chodzi mi o taki prawdziwy, gęsty, mroczny, a nie kilka drzew posadzonych na krzyż. Przyznam, że jako stuprocentowy mieszczuch sam nie odwiedzałem go od lat. I bardzo tego żałuje zwłaszcza, że smog coraz bardziej daje nam się we znaki. Jednak nie chciałem mówić o zanieczyszczonym powietrzu, chociaż bohaterowie, których dobrze ostatnio poznałem mają z nim wiele wspólnego. Cisi, majestatyczni, długowieczni. I nie chodzi tutaj o wampiry z kolejnej powieści dla młodzieży, ale o drzewa. To właśnie o nich opowie nam Peter Wohlleben, niemiecki leśnik z ponad dwudziestoletnim stażem w swojej pierwszej książce zatytułowanej „Sekretne życie drzew”.

Warto zacząć od tego, że las to coś więcej niż gromada drzew, w której żyją zwierzęta. To bardzo rozbudowany ekosystem o głęboko zakorzenionym układzie społecznym. Brzmi to bardzo dziwacznie, ale tak właśnie uważa autor. I Wy po przeczytaniu jego książki też zaczniecie inaczej patrzeć na naszych zielonych braci. Wiecie, że potrafią się porozumiewać, wspierać w potrzebie, a nawet kochać? Oczywiście nie w taki sposób jak my, ale wiele ich zachowań można w pewnym stopniu przypisać do tego, co nam się przytrafia. I właśnie to jest najbardziej niezwykłe w tej książce. Daje ona nowe spojrzenie na las oraz to, że jest bardziej żywy niż nam się wydaje.

Jednakże Peter Wohlleben idzie o krok dalej i wyjaśnia nam nie tylko zależności między konkretnymi gatunkami oraz ich zachowania, ale również sposób funkcjonowania lasu i to jak działają drzewa. Może Was to zdziwi, ale to coś więcej niż korzenie, pień i liście. To naprawdę bardzo rozbudowany mechanizm oczyszczający nasze powietrze. Zostanie tutaj również wyjaśnione, czemu drzewa gubią liście, czemu ogólnie zapadają w sen zimowy, jak trudne życie mają te osobniki żyjące w miastach oraz dlaczego warto o nie dbać.

Jak sami widzicie zostaje tu poruszonych naprawdę wiele kwestii. Niektóre mogą Was zaskoczyć inne teorie wyśmiejecie, ale na pewno po przeczytaniu tej pozycji inaczej spojrzycie na florę, która Was otacza. Trzeba przyznać, że na stronach widać pasję autora, jego miłość do przyrody oraz gigantyczną wiedzę. Czasami jednak wydawało mi się, że pisze to fanatyk nie tyle próbujący wyjaśnić nam wiele rzeczy, co narzucić nam swoje zdanie na pewien temat. Szczerze rozumiem jego rozgoryczenie na temat lasów na świecie, których z roku na rok jest coraz mniej i mam szczerą nadzieję, że coś w tej kwestii się zmieni.

Ciężko mi porównać „Sekretne życie drzew” do czegokolwiek, co do tej pory przeczytałem, ponieważ prezentuje ona moim zdaniem coś całkowicie nowego. Wiem, że zbyt często nie wybiegam poza gatunki, w których czuje się naprawdę dobrze, ale wiem, że sięgnę również po inne książki tego autora. Z tego, co się orientuję są jeszcze dwie, ale jeżeli będzie mi się je czytało równie przyjemnie, co tą to wiem, że nie będę tego żałował. Dlatego oceniam ja na 4-/5.

Tytuł: Sekretne życie drzew
Tytuł oryginalny: Das geheime Leben der Bäume
Data wydania: 14 września 2016
Autor: Peter Wohlleben
Przekład: Ewa Kochanowska
Wydawca: Otwarte
ISBN: 978-83-7515-187-9
Format: 256s. 136×205mm
Cena: 34,90
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz