Tryb noc/dzień

7 lutego 2013

Juraj Červenák - Czarnoksiężnik: Władca wilków

0
Bardzo interesują mnie wszelkie mitologie, więc gdy tylko przeczytałem opis z tyłu książki Juraja Červenáka pt: „Czarnoksiężnik: Władca wilków”, który opisuje świat słowiańskich bogów połączony z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi byłem zachwycony, że na nią trafiłem. Zachwyt jednak minął, kiedy zacząłem ją czytać, ale wszystko po kolei jest to poprawione wydanie pierwszej części trylogii o przygodach Rogana Czarnego. Jednakże to nie koniec, bo podobno jest też zbiór opowiadań. Czas powiedzieć, co nieco o fabule.

Rogan Czarny brał udział w wielu wojnach, które doprowadziły do rozbicia imperium Awarów. Walczył miedzy innymi dla Karola Wielkiego oraz chana Ktuma. Teraz samotnie tropi i zabija ostatnie Krwawe Psy, najbardziej okrutny z awarskich oddziałów (przypominają mi trochę wampiry). Jakie są powody? Zemsta za zabicie jego rodziny. Podążając tym tropem poznaje wiedźmę Mirenę oraz wojownika Wielimira. Później również zapoznaje się z wysłannikiem bogów wilkiem Gorywałdem. Podobno jest to ciekawa postać, chociaż w tej części pojawił się dość późno, dlatego też ciężko mi to ocenić. Co do innych bohaterów dobre jest to, że każdy kieruje się czymś innym w życiu, dzięki czemu są różnorodni. Jedni pożądają chwały inni bogactwa a inni pragną tylko zemsty.

Jak autor wspomina we wstępie pomysł na tą książkę zrodził się dzięki twórczości naszego pisarza Andrzeja Sapkowskiego i jego Wiedźmina. Czasami widać pewne podobieństwa w zachowaniu niektórych postaci.

Przyznać muszę, że pomysł jest ciekawy jednakże z wykonaniem gorzej. Akcja w tej książce nie dzieje się płynnie. Miedzy rozdziałami potrafiły być takie różnice ze czasami wydawało mi się, iż zapomniałem czegoś przeczytać. Autor próbował opisywać wydarzenia na wielu frontach jednocześnie jednak brakuje mu tej umiejętności, którą posiada Brett. Sceny walk może i nie są najgorsze, ale brakuje w nich dynamiki. Długo się zastanowię nim przeczytam następną część.

Są jednak gusta i guściki, dlatego nie dziwie się, że seria Czarnoksiężnik otrzymała Nagrodę Akademii Science Fiction, Fantasy i Horror w kategorii „Najlepsza czeska i słowacka Książka roku”, wprawdzie nie wierze żeby pozostałe mogły być gorsze albo ta mogła być jedyna w tej kategorii.

Powinna spodobać się wielbicielom mitologii słowiańskiej, której jest naprawdę dużo w tej książce albo osobom szukających zagranicznych odpowiedników Wiedźmina. Moja ocena to tylko 3-/5.

Wydawnictwo: Erica
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2012
Liczba stron: 376
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362329403
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz