Tryb noc/dzień

15 stycznia 2013

Magdalena Kozak - Paskuda

0
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami żyła sobie księżniczka, którą ojciec zamknął w wieży by tam pilnowana przez strasznego smoka oraz bezwzględnego strażnika czekała na rycerza, który ją uwolni i pojmie za żonę. Pewnie każdy słyszał tą historię w takiej czy innej postaci, ale Magdalena Kozak stworzyła coś innego, stworzyła „Paskudę & Co.”

„Paskuda & Co.” jest to zbiór trzynastu opowiadań o niezbyt urodziwej Księżniczce strzeżonej przez głupkowatego aczkolwiek niebezpiecznego smoka oraz Strażnika bardzo niskich lotów. Wszystkie opowiadania zawierają przepiękne ilustracje wykonane przez Daniela Grzeszkiewicza.

Mnie osobiście bardzo podobało się opowiadanie „Nuda”, którym tak naprawdę pisarka zadebiutowała w sieciowym magazynie „Fahrenheit”. Opowiada ono o zwykłym nudnym dniu spod wieży, kiedy to przyjeżdża zakuty w zbroję rycerz chcąc uwolnić Księżniczkę. Ta jednak niechętnie słucha wszystkie tytuły każdego z nich, bo i tak wie ze każdy wyląduje w brzuchu jej zwierzaczka, czyli smoczycy Paskudy. A żeby nie paść z nudów grywa sobie ze Strażnikiem w statki. Wiem, że może mój opis nie jest jakiś zbyt ciekawy, ale opowiadanie jest naprawdę niesamowite i zabawne.

Drugim równie ciekawym opowiadaniem jest „Interes”. Pod wieżę przyjeżdża rycerz, którego tak szczerze bardziej interesuje Strażnik niż Księżniczka, ale mniejsza z tym. Chce, bowiem ubić z nimi interes. Pragnie wyjechać wraz ze swoim giermkiem w świat jednakże nie pozwala mu to tytuł szlachecki. Prosi on o sfingowanie swojej własnej śmierci, w zamian oferując dwa stada krów dla smoka.

Muszę przyznać ze książka ta mnie zaskoczyła. Pisarkę znałem głównie dzięki „Nocarzowi”, a w tej książce jest całkowicie coś innego, nie ma tu strzelania ani wampirów. „Paskuda & Co.” jest to pełna humoru opowieść o Księżniczce, Strażniku oraz smoku, którzy zmuszeni są na swoje towarzystwo, dzięki czemu rozwija się wśród nich solidarność, przyjaźń i czasami miłość. Świetnie nadaje się dla wszystkich wielbicieli bajek z przymrużeniem oka.
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz