Tryb noc/dzień

22 lutego 2023

Magdalena Kubasiewicz - Kołysanka dla czarownicy

0
Aneta Jadowska może czuć się zagrożona, jeżeli chodzi o tworzenie silnych bohaterek należących do bardzo magicznych rodów. W końcu wykreowana przez nią Rodzina Koźlaków ma konkurencję, która spokojnie zrzuci ich z piedestału. Powiedziałbym nawet taką, z którą spotkanie w Familiadzie mogłoby się skończyć tragicznie dla prowadzącego w szczególności gdyby suchar okazał się wyjątkowo nie na miejscu. Bardzo mocne charaktery i niczym nieograniczona magia. Już sobie wyobraziłem ogromny grzyb nuklearny. Dlatego dzisiaj z ogromną przyjemnością opowiem o Wilczkach oraz ich najspokojniejszej chyba przedstawicielce, czyli Jagodzie, która w „Kołysance dla czarownicy” ma ręce pełne roboty.

W końcu nieczęsto w dość krótkim czasie zostaje się poproszonym o zdjęcie dwukrotnie tego samego zaklęcia, oczywiście z różnych osób, ale nie jest ono na tyle łatwe by było rzucane na prawo i lewo. Zwłaszcza, że druga ofiara została przypadkiem odnaleziona na cmentarzu i nawet policja przy użyciu najnowszych technik nie jest w stanie powiedzieć, kim ona jest. Dorzućmy do tego siostrę byłego ukochanego pragnącą nauczyć się nie akceptowalnych przez jej najbliższych technik oraz tajemnice rodzinne, które wychodzą na światło dzienne to pojawienie się komplikacji jest bardziej niż gwarantowane.

Jeżeli wydaje Wam się, że wspomniałem tu o Jadowskiej przez całkowity przypadek to się mylicie. Bo w utworach obu pań widać dość spore podobieństwa. Najlepszy przykład to główne bohaterki, których imiona są owocami, oba rody mają przedstawicieli prowadzących nie zawsze legalne interesy, a mimo dzielących ich różnic zawsze gotowi są nieść pomoc członkom rodziny. To co jednak wyróżnia książkę Magdaleny Kubasiewicz to fakt że, tutaj całość jest dużo bardziej poważna, stonowana z bardzo mocnym naciskiem na rozwiązanie zagadki i co najważniejsze to pełnokrwista powieść, która wciąga od pierwszych stron.

Z tego, co udało mi się zorientować to jest ona rozwinięciem opowiadania z „Hardych baśni”, których nie miałem jeszcze przyjemności czytać, ale kiedyś na pewno to nadrobię. Już na samym początku zostaje przed nami postawiona zagadka, którą nie tak łatwo rozwiązać nie znając wszystkich faktów i tajemnic rodziny Wilczków. Co najciekawsze dopiero w czasie czytania książki poznaje je sama bohaterka, dzięki czemu możemy poczuć się, jako część historii. Na plus jest również trzecioosobowy narrator, który bardzo mocno trzyma się Jagody, dzięki czemu nie skacze z miejsca na miejsce, a cała fabuła jest dużo bardziej płynna i ciekawa. Daje on jednak pewne możliwości, które zostaną może wykorzystane przy okazji następnych tomów.

Witać tu również inspiracje baśniami takimi jak Śpiąca królewna czy też Piękna i Bestia, które zostały cudownie wplecione w samą fabułę. W końcu, co się dziwić biorąc pod uwagę gdzie Jagoda przeżyła swoją pierwszą przygodę. Właśnie!! Gdzie to słowo klucz. I nie chodzi mi tu o „Harde Baśnie”, ale o miejsce akcji, które mnie urzekło. To Warszawa, ta zwyczajna jak i jej magiczna część. Autorka jednak nie przytłacza czytelnika nazwami ulic czy też konkretnymi miejscami jak to czasem bywa w tego typu powieściach. Nie czytamy, przez jakie ulice przejeżdżają bohaterowie, bo to tak na serio nic nie wprowadza do fabuły, chyba tylko Powązki są miejscem określonym po nazwie.

Jak dla mnie „Kołysanka dla czarownicy” to dobry początek serii, która ma szansę wybić się na rynku. Pomimo podobieństw do opowiadań Jadowskiej jest na tyle różna, że spokojnie znajdzie swoje miejsce nie przeszkadzając nikomu, stwarzając jednak realne zagrożenie innych pisarzom od Urban Fantasy i to nie tylko polskim. Czytałem ją z wypiekami na twarzy pochłaniając każde kolejne słowo i czekając do dalej się przydarzy. Dlatego też nie będzie przesadą jeżeli dam 5/5.

Tytuł: Kołysanka dla czarownicy
Cykl: Wilcza Jagoda
Tom: 1
Autor: Magdalena Kubasiewicz
Wydawca: Sine Qua Non
Data wydania: 16 luty 2022
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 140 x 205 mm
ISBN-13: 9788382103861
Cena: 42,99 zł
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz