Tryb noc/dzień

18 grudnia 2022

Alek Rogoziński, Magdalena Witkiewicz - Pudełko z marzeniami

2
Nigdy nie spodziewałem się, że literatura obyczajowa zagości w mojej wirtualnej biblioteczce. Jestem w tej kwestii całkowicie szczery. Często sięgałem po różne gatunki literackie, ale z tym nigdy nie było mi po drodze, a dzisiaj prezentuję Wam już drugą książkę, po która jeszcze kilka lat temu bym nawet nie sięgnął. To chyba starość, albo po prostu zaczynam wpadać w czytelniczą stagnację i potrzebuje nowych wyzwań. Zanim jednak wyląduję na kozetce przed Wami posłuchajcie, a raczej przeczytajcie, co sadzę o „Pudełko z marzeniami”, czyli wspólnym dziele Alka Rogozińskiego i Magdaleny Witkiewicz.

Ona porzucona przez swojego ukochanego próbuje otworzyć restauracje w całkowicie obcym mieście. On kompletny bankrut szuka miejsca by zacząć życie od nowa, a przy okazji odnaleźć tajemniczy skarb. Jednak dopiero przyszłość pokaże ile ich tak naprawdę łączy i czy Święty Ekspedyt na serio jest patronem od ciężkich i trudnych spraw. Jeżeli do tego dołączymy staruszkę nielubiącą kłopotów, ale za to wielbiącą nalewki oraz dwójkę niezwykle wścibskich dzieci to dobrą zabawę mamy gwarantowana zwłaszcza, gdy święta tuż za pasem.

Muszę przyznać, mimo iż od przeczytania tej książki minęło już trochę czasu to na mojej twarzy nadal gości uśmiech, gdy tylko pomyślę o perypetiach naszej dwójki głównych bohaterów. Co jednak najfajniejsze to nie wszystko kręci się wokół nich. Można powiedzieć, że są oni zasilaniem dla całej maszynerii w skład, której wchodzi mnóstwo trybów i to w różnym wieku. Mamy tu w końcu starcie różnych pokoleń oczywiście doprawionych poczuciem humoru. Najfajniejsze jest jednak to, że niema tu zbędnych postaci każda ma swoją rolę do odegrania w tym przedstawieniu.

Niema tutaj zbyt wiele do powiezienia. Historia sama w sobie jest bardzo ciekawa, chwilami infantylna, ale ciepła w odbiorze. Ma ona pozwolić czytelnikowi stać się częścią tej opowieści i moim zdaniem to się udaje. Czytając ją poczujemy ciepło kominka oraz chłód zbliżającej się zimy. Poczujemy wodę pod stopami oraz zapach świeżych pierogów, chociaż osobiście wolałbym poczuć ich smak.

„Pudełko z marzeniami” to lekka i optymistyczna książka ukazująca, że czasem warto z czegoś zrezygnować by przekonać się ile życie ma nam do zaoferowania i jak wielki wpływ mają na nas inni ludzie. Zawsze podziwiałem wszelakiego rodzaju literackie duety, ale ten pasuje do siebie idealnie i liczę na to, że wspólnie jeszcze coś uda im się napisać. Jeżeli tak będzie na pewno to przeczytam. Moja ocena to 4+/5.

Tytuł: Pudełko z marzeniami
Autorzy: Alek Rogoziński, Magdalena Witkiewicz
Wydawca: Filia
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 08 listopada 2017
Liczba stron: 336
Oprawa: miękka
Format: 135x197mm
ISBN-13: 978-83-8075-341-9
Cena: 36,90 zł

2 komentarze:

  1. Czytałam ją i moim zdaniem naprawdę bardzo ciekawa opowieść ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi też bardzo się podoba :) aż sam jestem w szoku :)

      Usuń