Tryb noc/dzień

22 czerwca 2012

Kevin Hearne - Na psa urok

0
Dzięki uprzejmości mojego kolegi, który pożyczył mi „Na psa urok” - Kevina Hearne’a miałem szansę poznać jednego z najciekawszych bohaterów literatury fantasy 2012 roku. Jest to pierwszy tom „Kronik żelaznego druida” i mam nadzieje, że autor wykorzysta potencjał, jaki drzemie w tym bohaterze i napisze jeszcze wiele książek. Ciekawi jesteście pewnie, o kim to ja mówię prawda? Wiec czas napisać coś o samej książce.


Atticus O'Sullivan bo tak nazywa się główny bohater tej książki jest ostatnim żyjącym druidem i trzeba przyznać ze swoje przeżył bo ma coś około dwóch tysięcy lat. Ale brakuje mu siwej brody długiej szaty oraz kostura w dłoni. Niczym się nie różni od otaczających go ludzi nie licząc oczywiście tatuaży, dzięki którym pobiera z ziemi moc. Ty razem przebywa w miasteczku Tempe w Arizonie gdzie prowadzi swój sklepik gdzie sprzedaje książki oraz herbatki na naprawdę najróżniejsze dolegliwości. Jednak nie wie ile jeszcze potrwa ten spokój, dochodzą do niego nie za dobre wieści bóg miłości Aenghus Óg osobiście chce odebrać mu swój miecz, który w zaskakujących okolicznościach trafił w ręce Atticus. Mimo umowy z boginią Morrigan, która obiecała nigdy nie zabierać do świata umarłych i tak jest w sporym niebezpieczeństwie.

Atticus jest bardzo barwną postacią o dużym poczuciu humoru oraz wielbicielem kobiecej urody, jeżeli wiecie, co mam na myśli. Mimo że jest arogancki to i tak przyciąga do siebie wielu ludzi. Jak an swój podeszły wiek używa języka potocznego używanego przez studentów którzy są jego najczęstszymi klientami.

Prócz niego jest w tej książce wiele barwnych i ciekawych postaci. Możemy tu spotkać kilkoro bogów celtyckich, sabat polskich czarownic, które uciekły przed nazistami, gadającego wilczarza angielskiego, któremu wydaje się ze jest psim Czyngis-chanem, prawnika wampira, który był kiedyś wikingiem i nie tylko.

Każda postać jest oryginalna ma swój własny niepowtarzalny charakter, dzięki czemu książkę czyta się jednym tchem. Mimo ze napisana została w zabawny sposób nie umniejsza to jej wartości jako świetnej książki dla każdego miłośnika fantastyki. Polecam ja zwłaszcza wielbicielom lub osobom zainteresowanym mitologią celtycką.

Tytuł: Na psa urok
Tytuł oryginalny: Hounded
Data wydania: 28 czerwca 2011
Autor: Kevin Hearne
Przekład: Maria Smulewska
Wydawca: Rebis
Cykl: Kroniki Żelaznego Druida
ISBN: 978-83-7510-496-7
Format: 296s. 150×225mm
Cena: 35,90
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz