Tryb noc/dzień

21 czerwca 2012

Collins Suzanne - Igrzyska śmierci

0
Na początku nawet nie wiedziałem ze taka książka istnieje wiele razy mijałem ją na półce w bibliotece i nigdy nawet nie zwróciła mojej uwagi. Nawet, gdy pojawił się film, ale pewnego razu wszystko się zmieniło na półkach nie było już żadnych ciekawych książek a nie miałem akurat ochoty na ponowne czytanie niektórych książek i wtedy ją ujrzałem leżała na kupce oddanych książek i jej okładka mnie przyciągnęła, taka prosta a jednocześnie schludna ze złotym ptakiem postanowiłem zaryzykować i kiedy zacząłem w domu czytać wtedy się zaczęło. Nawet na chwile nie mogłem się od niej oderwać dwa dni i książkę miałem z głowy. Czas jednak wrócić do samej książki.

Postapokaliptyczna wizja Stanów Zjednoczonych na ruinach, których zostaje zbudowane państwo Panem z Kapitolem oraz otaczającym go trzynastoma dystryktami. Władza znalazła sobie przerażającą zabawę, na której cierpi całe społeczeństwo, raz do roku z każdego dystryktu wybierany jest chłopiec i dziewczyna w wieku od dwunastu do osiemnastu lat. Będą oni musieli wziąć udział w walce na śmierć i życie zwanej Głodowymi Igrzyskami. Zwycięzca może być tylko jeden.

Katniss Everdeen mieszka w dwunastym dystrykcie razem ze swoja mama i siostra. Zapomniałem wspomnieć ze każdy dystrykt zajmuje się czymś innym np. jej wydobywa węgiel. Po tragicznej śmierci ojca główna bohaterka zostaje jedynym żywicielem w domu nielegalnie poluje żeby zapewnić swojej rodzinie byt, chociaż i tak nie jest łatwo. Kiedy dochodzi do dnia losowania wszystko się zmienia wylosowana zostaje jej młodziutka siostra Prim, nie chcąc ogląda jak umiera Katniss zastępuje ją. Drugim uczestnikiem igrzysk z tego dystryktu jest Peeta syn piekarza. I właśnie w tym momencie całe jej życie się zmienia, ponieważ zwycięzca może być tylko jeden. Mimo że umie się bronić i świetnie strzelać z łuku nie zabiła jeszcze człowieka a żeby zapewnić swojej rodzinie godziwe warunki życia (zwycięzca dostaje dom i comiesięczną premie gotówkową) musi wyjść z areny żywa. Jednakże nie jest to takie łatwe prócz wielu przeciwników niespodziewanie staje jej na drodze Peeta, który oświadcza, że ją kocha, żeby przeżyć musi zacząć grac.

Jednakże że jest to dopiero pierwszy tom z całej trylogii więc każdy się domyśli zakończenia. Dobra mógłbym opowiadać, co było w książce całymi godzinami, ponieważ bardzo wiele się w niej dzieje, ale trzeba zostawić, co nieco do przeczytania. Mam nadzieje że narobiłem wystarczająco wiele smaku.

Mogę zapewnić, że jeżeli weźmiecie ją do ręki macie zagwarantowane nieprzespane noce. Napisana została w sposób, który nie pozwala od niej się oderwać choćby na minutę. Ona naprawdę wciąga, po przeczytaniu jej pierwszych stron przenosimy się do świata igrzysk i czujemy się jakbyśmy maszerowali z bohaterami. Należy również wspomnieć że narratorem jest sama Katniss. Autorka osiągnęła prawdziwe mistrzostwo w pisaniu zaskakujących zwrotów akcji wyśmienicie połączyła romans z przygodą, dzięki czemu każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Uwaga!!!
Książka ta jest gwarancją nieprzespanych nocy, odwołanych spotkań z kolegami i przegapionych przystanków.

Tytuł: Igrzyska śmierci
Tytuł oryginalny: The Hunger Games
Data wydania: 6 maja 2009
Autor: Suzanne Collins
Przekład: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Wydawca: Media Rodzina
Cykl: Igrzyska śmierci
ISBN: 978-83-7278-357-8
Cena: 29,99
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz