Tryb noc/dzień

14 sierpnia 2022

Jim Butcher - Front burzowy

4
Wiele razy już powtarzałem w swoich recenzjach, że fantastyka to najbardziej elastyczny i uniwersalny gatunek literacki, który pozwala na poszerzenie świata książki w sposób niedostępny dla innych. Najlepszym dowodem jest „Front burzowy” spod pióra Jima Butchera. To pełnokrwisty kryminał ze strzelaninami, porachunkami mafijnymi oraz całą otoczką znaną z dawnych filmów kryminalnych. W końcu główny bohater nosi się trochę jak Colombo prócz momentów, gdy zakłada kalesony oraz buty kowbojskie.

Wiem, brzmi to bardzo dziwnie, ale taki jest Harry Dresden, jedyny w pełni legalny mag w Chicago. Tym razem zostaje poproszony przez policję o konsultacje w sprawie podwójnego wyjątkowo krwawego morderstwa wykonanego prawdopodobnie za pomocą czarnej magii. Harry nawet nie wiem, że wpadł w szambo po same uszy.

Najbardziej w tym się podoba mi się to, że mag nie jest puszczony samopas. Ma ograniczenia w postacie pilnującej go Białej Rady przestrzegającej Praw Magii oraz rzeczy potrzebnych do rzucania większych zaklęć. Całkiem nieźle też jest poprowadzony wątek kryminalny, dość sporo osób mogło gmerać przy tym morderstwie, co sprawia, że prawie do ostatniej chwili zastanawiamy się, kto tu „strzelił”. Nie braknie tu oczywiście też elementów zabawnych. Najbardziej bawi mnie rycerskość głównego bohatera względem kobiet, która jeszcze bardziej upodabnia go do postaci wyciągniętej z starego filmu. I niestety w większości przypadków do niczego nie dochodzi. Oj biedny Harry.

Czas na zakończenie tej dość krótkiej jak na mnie recenzji. Warto sięgnąć po tą książkę, gdy szukacie czegoś lekkiego i przyjemnego do poczytania w autobusie. Zwłaszcza, że magia nie jest tu stroną dominującą, a jedynie dodatkiem do całej historii. Lekkość opowiadania, prosty język oraz bardzo interesujący bohaterowie sprawiają, że każdy powinien w niej znaleźć coś dla siebie. Moja ocena to 4/5.

Tytuł: Front burzowy
Cykl: Akta Dresdena
Tom: 1
Autor: Jim Butcher
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: MAG
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 19 października 2011
Liczba stron: 446
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-7480-225-3
Cena: 35 zł

4 komentarze:

 1. Od czasu do czasu mam ochotę na tego typu lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwala ona na mała odskocznię od bardziej rozbudowanych opowieści.

   Usuń
 2. Kolejne części są lepsze. Mniej seksistowskie. Tak od trzeciej części robi się naprawdę super

  OdpowiedzUsuń