Tryb noc/dzień

25 sierpnia 2017

TOP 10: Wiecznie piękne

1
W dzisiejszych czasach naturalność zostaje zastąpiona przez tony makijażu, operacje plastyczne i Photoshopa. Kiedyś było inaczej, zwłaszcza w filmach. Kobiety były jak najbardziej naturalne. Nie potrzebowały wspomagaczy. Mimo kilku dodatkowych kilogramów albo krągłości stawały się ikonami piękna. Każdy mężczyzna o nich marzył i pewnie po nocach też śnił. Chciałbym zaprezentować Wam dziesięć aktorek, które moim zdaniem spokojnie mogły konkurować do miana najpiękniejszych. Niektóre już niestety odeszły, ale mimo tego nadal zachwycają w starych czarno-białych filmach, do których tak chętnie wracamy. Właśnie za sprawą tych produkcji niezależnie od wieku czy też tego że odeszły zostaną one Wiecznie Piękne.

1. Brigitte Bardot

Źródło: Marie Claire

Imię i nazwisko: Brigitte Anne Marie Bardot
Miejsce urodzenia: Paryż, Francja
Data urodzenia: 28 września 1934

Seksbomba lat 50 i 60. Stała się europejską odpowiedzią na Marilyn Monroe. Niezwykle uzdolniona i przepiękna. Grała w takich filmach jak: „I Bóg stworzył kobietę”, „Ich wielka miłość” czy też „Królowe Dzikiego Zachodu”.

2. Ingrid Bergman

Źródło: Pinterest

Imię i nazwisko: Ingrid Bergman
Miejsce urodzenia: Sztokholm, Szwecja
Data urodzenia: 29 sierpnia 1915
Data śmierci: 29 sierpnia 1982


Znakomita szwedzka aktorka, która ma na swoim kącie wiele wspaniałych ról. Zdobywczyni kilkunastu nagród w tym trzech Oscarów dla najlepszej aktorki za filmy „Anastazja”, „Morderstwo w Orient Expressie” oraz „Gasnący płomień”. Dla mnie jak i dla wielu będzie ona jednak niezapomnianą Ilsą z „Casablanki”.

3. Anna Dymna

Autor: Sumik Roman
Źródło: Fototeka

Imię i nazwisko: Anna Dymna
Miejsce urodzenia: Legnica, Polska
Data urodzenia: 20 lipca 1951

Pierwsza z naszych narodowych perełek na tej liście. Dla mnie zawsze będzie kojarzona z filmem „Znachor” oraz „Kochaj albo rzuć”, chociaż swoją grą aktorską nieźle urozmaiciła również „Wiedźmina” podnosząc jednocześnie jego prestiż. Nie wycofała się z filmu. Nadal można ją zobaczyć w wielu nowych produkcjach, w których błyszczy swoim doświadczenie. To znakomita aktorka oraz kobieta o złotym sercu.

4. Audrey Hepburn

Źródło: fineLIFE

Imię i nazwisko: Audrey Kathleen Ruston
Miejsce urodzenia: Elsene, Belgia
Data urodzenia: 4 maja 1929
Data śmierci: 20 stycznia 1993

Była tancerka i modelka, która zaczęła swoją filmową karierę w 1951 roku. Największą sławę przyniósł jej film „Śniadanie u Tiffany'ego” natomiast Oscara „Rzymskie wakacje”. W swojej karierze występowała z największymi Hollywoodzkimi amantami takimi jak Gary Cooper, Humphrey Bogart, Henry Fonda i Fred Astaire.

5. Katharine Hepburn

Źródło: Filmweb

Imię i nazwisko: Katharine Houghton Hepburn
Miejsce urodzenia: Hartford, Connecticut, USA
Data urodzenia: 12 maja 1907
Data śmierci: 29 czerwca 2003

Jakby co, całkowicie niespokrewniona z poprzedniczką mimo zbieżności nazwisk. Po dość trudnym dzieciństwie udało jej się dostać na Broadway gdzie została zauważona przez łowców talentów. Po udanej roli w „Małych Kobietkach” oraz "Porannej chwale", która przyniosła jej pierwszego Oscara mogła grać z największymi. Wielokrotnie nominowana i nagradzana najważniejszymi nagrodami filmowymi udowadniała, że posiada nie tylko urodę, ale również talent.

6. Shirley MacLaine

Źródło: Filmweb

Imię i nazwisko: Shirley MacLean Beaty
Miejsce urodzenia: Richmond, Wirginia, USA
Data urodzenia: 24 kwietnia 1934

Urodziła się w dość utalentowanej rodzinie, ojciec był maklerem i muzykiem, a matka malarką i aktorką. Jak sami widzicie ze sztuka była za pan brat. Swoją karierę zaczynała, jako statystka by potem trafić do filmu Alfreda Hitchcocka zatytułowanego "Kłopoty z Harrym". Kilkukrotnie nominowana do Oscara, ale jak do tej pory otrzymała tylko jednego za rolę w „Czułych Słówkach”, ale za to może się pochwalić, aż czterema Złotymi Globami. Mimo wieku nadal dzielnie pnie się po drabinie kariery grając w coraz to nowszych produkcjach.

7. Marilyn Monroe

Źródło: Filmweb

Imię i nazwisko: Norma Jeane Mortenson
Miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA
Data urodzenia: 1 czerwca 1926
Data śmierci: 5 sierpnia 1962

Niezwykle piękna i zdolna uchodziła w latach 50 za symbol seksu i urody. Nie miała łatwego dzieciństwa. Początkowo pracowała, jaka modelka. Miała na swoim koncie kilka epizodycznych ról. Dopiero w 1950 została zauważona za sprawą swojego udziału w „Asfaltowej dżungli”. Potem grała chociażby w „Mężczyźni wolą blondynki”, „Jak poślubić milionera”, „Słomiany wdowiec” oraz „Pół żartem, pół serio”. Za tę ostatnią rolę otrzymała Złoty glob. Miała przed sobą wielką karierę jednakże zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach mając zaledwie 36 lat.

8. Małgorzata Niemirska

Autor: Troszczyński Jerzy
Źródło: Fototeka

Imię i nazwisko: Małgorzata Wiśniewska-Niemirska
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska
Data urodzenia: 16 czerwca 1947

Aktorka teatralna i filmowa. Dla wielu niezapomniana Lidka z serialu „Czterej pancerni i pies”. Głównie możemy ją zobaczyć w serialach takich jak „Barwy Szczęścia” czy też „Druga szansa”. Ostatnio wystąpiła również w filmie Kingi Dębskiej „Moje córki krowy”.

9. Pola Raksa

Autor: Troszczyński Jerzy
Źródło: Fototeka

Imię i nazwisko: Apolonia Raksa
Miejsce urodzenia: Lida, Polska (obecnie Białoruś)
Data urodzenia: 14 kwietnia 1941

I kolejna nasza gwiazdeczka. W latach 1964-1968 była aktorką Teatru Powszechnego w Łodzi, a od 1968 r. Teatru Współczesnego w Warszawie. Największą sławę przyniosły jej seriale „Czterej pancerni i pies” oraz „Popioły”. Jej urodą zachwyca się nawet zespół Perfekt śpiewając o niej w „Autobiografi”. Zrezygnowała jednak z aktorstwa na rzecz mody.


10. Gene Tierney

Źródło: Filmweb

Imię i nazwisko: Gene Eliza Tierney
Miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA
Data urodzenia: 19 listopada 1920
Data śmierci: 6 listopada 1991

Miała szczęśliwe dzieciństwo. Wychowywana była w luksusie, nie ma, co się jednak dziwić jej ojciec był markerem ubezpieczeniowym. Mimo dość „wodnistych” początków kariery dość szybko wspinała się po drabinie sukcesu. Grała w takich filmach "Powrót Franka Jamesa", "Kasyno w Szanghaju", "Sundown", "Na tytoniowym szlaku" i "Belle Star".

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Równie pięknych aktorek było dość sporo i to w czasach, kiedy nie istniały jeszcze takie metody upiększania jakie znamy dzisiaj. Trzeba jednak przyznać, że niektóre mimo wieku nadal zachwycają. Mają w sobie nadal to coś, za co kochały je miliony.

A wy jak uważacie? Czy do tej listy powinien trafić ktoś jeszcze? Podajcie nazwiska w komentarzach, a może pojawi się druga część tej listy.

1 komentarz:

  1. Super pomysł na post. Rzeczywiście w tamtych czasach kobiety same w sobie były piękne, nic nie potrzebowały :)
    Pozdrawiam!
    https://loony-blog.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń