Tryb noc/dzień

14 listopada 2014

Liebster blog Award

8
Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za "dobrze wykonaną robotę". Jest przyznawana dla blogerów o niższej liczbie obserwatorów, co daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.

Muszę przyznać, nominacja ta bardzo miło mnie zaskoczyła. Ja, szara myszka blogosfery zostałem zauważony. Bardzo się z tego powodu cieszę i szczerze chciałem za to podziękować Stercie Gier bo to oni mnie nominowali. Czas jednak odpowiedzieć na pytania.

 1. Co uważasz za swój największy sukces w życiu?

Ciężko mi na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ nie wydarzyło się jeszcze nic tak wielkiego, co przyćmiłoby wszystkie inne osiągnięcia w moim życiu. Powiem jednak, że jestem dumny, że tak długo wytrwałem prowadząc mojego bloga.

 1. Czy jest coś co chciałbyś/chciałabyś poprawić na blogu?

Co do wyglądu wszystko jest ok, ale treści, które na nim zamieszczam mogłyby być lepsze. Nigdy nie miałem umysłu humanisty i nawet na języku polskim szło mi średnio, ale mam nadzieje, iż z czasem będę pisał lepsze recenzje.

 1. Skąd pomysł na blogowanie?

Szczerze na początku nie planowałem blogować. Chciałem nauczyć się tylko obsługi wordpressa. Nic nie uczy lepiej niż praktyka, więc jakoś tak się zaczęło i już dwa lata w tym siedzę.

 1. Skąd pomysł na nazwę bloga?

Nad nazwą dość długo się zastanawiałem. Chciałem żeby pasowała do wszystkiego, co umieszczę na blogu. Skąd pomysł? Sam jakoś przyszedł. Nawet już nie pamiętam, kiedy.

 1. Czy ludzie raczej Cię wspierają w blogowaniu czy się z tego śmieją?

Należę do klubu miłośników fantastyki i muszę przyznać, że mam od nich dość duże wsparcie. Wiem, że nie wszyscy patrzą na blogowanie pozytywnie, bo uważają, że to nic nie warte wypociny, jakich pełno w necie, ale wierzę w to iż zmienią zdanie.

 1. Czy uważasz, że w naszym kraju dobrze jest odbierane blogowanie?

Z góry przepraszam za błędną interpretację pytania. Osoba, która mnie nominowała miała w nim jakiś błąd, który pozwoliłem sobie poprawić. Blogosfera opanowana jest przez nastolatków, którzy piszą jak ciężkie jest ich życie. Mają dopiero naście lat, a skarżą się jak to niedobrych mają rodziców, bo karzą im się uczyć. I właśnie z tym większości ludzi kojarzy się blogowanie. Bezwartościowym bełkotem. Nie wierzą oni, że można w ten sposób stworzyć coś sensownego, ciekawego, wartościowego. Mam nadzieję, że w XXI wieku blogi zyskają na wartości jako źródło inspiracji, wiedzy na różne konkretne tematy oraz miejsca ciekawych dyskusji.

 1. Czy jest jakieś wydawnictwo/producent z którym chciałbyś/chciałabyś podjąć współpracę?

Najbardziej chyba z Fabryką Słów. Oni wydają najlepsze książki moich ulubionych pisarzy. Przykładają wiele uwagi nie tylko tekstów, ale i szaty graficznej.

 1. Czy blogowanie sprawia Ci jeszcze frajdę czy myślisz czasem, że robisz to bo musisz?

To wszystko zależy od dnia tak naprawdę. Zdarza się ze recenzje same ze mnie wypływają, ale wiem, że jak przez dłuższy czas nie będę pisał to czytelnicy zniechęcą się i nie odwiedzą więcej. Czasami muszę się zmusić żeby coś naskrobać. Więcej jest jednak przyjemnego pisania.

 1. Czy wiążesz z blogiem swoją przyszłość finansową?

Szczerze to nie. Jakoś obawiam się nawet rozpocząć współpracę z wydawnictwami. Recenzuje to, co mają w bibliotece. Czemu? Jakoś lękam się czy będę w stanie być całkowicie bezstronny. Dobrze mi tak jak jest. Na bloga nie wydałem ani grosza, więc wychodzę na zero.

 1. Co Cię motywuje i inspiruje do pisania?

Wydaje mi się, że to, co każdego. Ludzie. Czytelnicy, komentatorzy, znajomi, którzy powiedzą jakieś, chociaż jedno dobre słowo. Często zaglądam w statystyki i jak widzę, że mojego ogląda bloga coraz większe grono osób to nie sposób się nie cieszyć. Inspirują mnie też inni blogerzy zwłaszcza ich luźne pogaduchy na facebooku chociażby. Widać ile radości im to daje. To jest zaraźliwe.

 1. W świat blogowania wprowadził Cię ktoś czy wprowadzasz się sam/sama?

Ciężko powiedzieć żeby mnie ktoś wprowadził, bo przyznam się, że przed założeniem mojego bloga nie odwiedzałem innych. Z biegiem czasu lista moich ulubionych blogów zwiększa się i to bardzo szybko.

No dobra odpowiedziałem już na pytania, teraz pora żebym ja kogoś nominował. Zadanie to nie jest łatwe, ponieważ powinno wybierać się blogi o małej ilości obserwatorów, a na mojej liście większość już sama w sobie jest marką. Jeżeli wiecie, o co mi chodzi. Blogi, które nominuję, są najchętniej przeze mnie czytanymi i naprawdę warto na nie zajrzeć.

Blogi, które nominuję do Liebster blog Award to:

 1. Kultura według Michała
 2. Książkowe wyliczanki
 3. Cień smoka
 4. Dywagacje nad herbatą
 5. Alpakowe recenzje
 6. ... bo miłość do książek jest zaraźliwa ;)
 7. POCZYTAlna umysłowo
 8. Książkojady
 9. Czworgiem Oczu
 10. Booksnifferr

 Moje pytania:

 1. Jaką książkę zabierzesz na bezludną wyspę?
 2. Co najbardziej denerwuje cie w zachowaniu innych blogerów?
 3. Co cię skłoniło do blogowania?
 4. Jak sobie radzisz z brakiem weny do pisania?
 5. Jak bardzo ważna jest dla ciebie okładka książki? Czy interesująca oprawa bardziej zachęci cię do jej przeczytania?
 6. Czy od zawsze byłeś/byłaś molem książkowym? Czy jakieś wydarzenie lub osoba zachęciły cię do czytania?
 7. Z którym bohaterem lub bohaterką książki poszedłbyś/poszłabyś do kawiarni?
 8. Czym twoim zdaniem jest spowodowany spadek czytelnictwa w Polsce?
 9. Czy pamiętasz swoją pierwszą przeczytaną na poważnie książkę? Pomijając lektury szkolne.
 10. Najbardziej udana ekranizacja książki.
 11. Lubię czytać książki, bo …

8 komentarzy:

 1. Dzięki za nominację, na pewno skorzystać i pojaw się u mnie post z odpowiedziami :)

  Pytania miałeś ciekawie ale i odpowiedzi są warte uwagi. Z czym kojarzy Ci się blogosfera w Polsce, zgadzam się z Tobą. Takie podejście jest powszechne, wydaje mi się też, że większość blogosfery stanową nastolatki (mogę się niestety wypowiedzieć tylko pod względem blogosfery dotyczącej książek, literatury czy kultury), co przekłada się często na jakość. Nie twierdzę, że wszystkie blogi pisane przez młodych ludzi są słabe, różnie to bywa, ale nawet dobieranie lektury przez nastolatków jest dość wiadome. Osoby starsze są, niestety dość często takie blogi z czasem się zamykaną (sama ze smutkiem pożegnałam parę osób) - dlaczego? dom, praca, rodzina, inne obowiązki. Czasem brakuje czasu i ochoty na dalsze bywanie w blogosferze, a szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie dziękuję za nominację Hersusie, aż chyba wysilę się na stworzenie posta z odpowiedziami, a nie, jak ostatnimi czasy przy nominacjach, poprzestanę na odpowiedziach w komenatrzu ;) Ale będę musiała się tym zająć raczej w sobotę lub niedzielę niestety, niby weekend, a jednak trochę roboty jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hejka, to teraz może pytanie ode mnie :). Jak uważasz, jakie korzyści masz z prowadzenia bloga?
  Tak poza tym, to bardzo ciekawe odpowiedzi i życzę mnóstwo inspiracji do pisania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj miło mi to słyszeć że dla mnie zrobisz wyjątek :) bardzo ciekawią mnie twoje odpowiedzi :) oj wiem o tym sam chyba dwa dni tego wpisa komponowałem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie korzyści? Mogę poznać ciekawych ludzi interesujących się tym co ja, mogę liczyć na ciekawe dyskusję oraz mam wiele radości z tego że piszę :) jeżeli uda mi się kogoś namówić do przeczytania książki to radość podwaja się :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No niestety. Ludzie od zawsze oceniają wszystkich tą samą miarą jak już negatywnie podejdą do czegoś to zawsze tak będą o tym myśleli. Mam nadzieję że spojrzenie na blogosferę w dzisiejszych czasach zmieni się. I to na lepsze. Co do tego porzucania blogów to rozumiem co masz na myśli. Przyznam się szczerze ze jak wracam z pracy ciężko mi osiąść i coś zrecenzować. Jeszcze trudniej czytać książki w takim tempie jak kiedyś, ale póki co daję radę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za nominację - postaram się coś naskrobać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj postaraj się bo bardzo ciekawią mnie twoje odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń