Tryb noc/dzień

2 marca 2014

Maciej Frączyk - Zeznania Niekrytego Krytyka

0
Moje zainteresowanie Niekrytym Krytykiem była jeszcze niedawno na poziomie zero. Kilka razy zdarzyło mi się o nim słyszeć w telewizji albo w radiu. Nigdy jednak nie miałem ochoty przeglądać jego filmików. Zawsze znajdowałem jakieś ciekawsze rzeczy do roboty. Mogło to też być spowodowane brakiem zainteresowania jego osobą. Pewnego dnia jednak w moje ręce wpadła jego książka. Jak to ze mną bywa na słowo pisane reaguję w trochę inny sposób, dlatego postanowiłem zaszaleć i wypożyczyłem ją. Dla niewtajemniczonych autor to Maciej Frączyk a tytuł to po prostu „Zeznania Niekrytego Krytyka”. Swoją sławę zdobył w internecie spoglądając krytycznym okiem na książki, filmy, seriale, gry oraz wiele aspektów ludzkiego życia.

Autor w swojej książce porusza tematy języka młodzieżowego, edukacji szkolnej i seksualnej, poszukiwania sensu życia i życiowych wyborów, kobiet, subkultur młodzieżowych itp. Mi osobiście najbardziej podoba się rozdział szósty „Płeć piękna, czyli jak zrozumieć kobiety”. Dwie puste strony. Widać dzięki temu, że nawet dla niego istnieją trudne tematy. Prócz wyżej wymienionych tematów poznajemy też trochę samego autora, który opowiada między innymi jak sam doszedł do tego, co ma teraz, czyli do sławy. Jest jedna rzecz, która się mija z celem. Poruszanie tematu poszukiwania własnej drogi w jak najmłodszym wieku. Książkę tą znalazłem, bowiem w dziale dla dorosłych gdzie można wypożyczać książki od szesnastego roku życia. Musi to być widocznie skierowane do rodziców, chociaż czytając ten rozdział może się wydawać coś całkowicie innego.

Cała książka napisana jest w ciekawy sposób. Na pewno nie jest to całkiem poważna. Dowodem tego jest język użyty przez autora tak podobny do tego używanego w filmikach, które nagrywa. Wszystko przyprawione jest dużą dawką humoru, ciekawymi satyrycznymi rysunkami oraz kodami do jego filmów na YouTube. To ostatnie jest ciekawym pomysłem, lecz moim zdaniem trochę komercyjnym. Największą wadą książki jest jednak jej grubość. Niecałe 140 stron to ja wciągam nosem, że tak się wyrażę.

Recenzja ta w porównaniu do innych nie jest zbyt okazała jednakże mam nadzieję, że udało mi się przelać w niej wszystkie moje uwagi, co do książki. Nie często sięgam po tego typu literaturę, lecz po jej lekturze chętnie przeczytam część drugą i obejrzę kilka filmików autora. Moja ocena to 4/5.

Tytuł: Zeznania Niekrytego Krytyka
Autor: Frączyk Maciej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-265-0467-9
Oprawa: miękka
Liczba stron: 136
Cena: 29,90 zł
Ukryj widgety

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz